„Europejski tydzień aktywności fizycznej” na sportowo w Niemenczynie

W dniu 18 września w Niemenczynie w ramach obchodów „Europejskiego tygodnia aktywności fizycznej” Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego wraz ze Szkołą Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego oraz Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie organizowali tradycyjne zawody w biegach dla młodzieży szkolnej, a także zawody w piłce nożnej i koszykówce 3×3. W zawodach wzięło udział ponad 300 sportowców nie tylko z Niemenczyna, ale i z sąsiednich Bezdan, Jęczmieniszek, Bujwidz, Rzeszy i Rudominy.

Piękna słoneczna pogoda, wesoła muzyka dodawała nastroju zebranym sportowcom, rodzicom, i wychowawcom klas początkowych. Cieszy fakt, że bardzo licznie na zawody stawiła się młodzież klas początkowych 1-4, których było ponad 100 osób. W dużej konkurencji wśród 48 dziewcząt zwyciężyła Nelė Matijošiūtė z Niemenczyna. Drugie miejsce zajęła Miglė Steponėnaitė, a trzecie Arnė Šilkinytė z Niemenczyna. Wśród chłopców 330 metrów całe podium zajęli Niemenczynianie. Najszybciej dystans pokonał Skirmantas Valacka. Drugi finiszował Ałan Kasztaljan, trzecie – Rojus Mažuolis.

Dziewczęta 2006-2007 r. ur. rywalizowały na dystansie 500 m. Zdecydowanie w biegu zwyciężyła Smiltė Plytnikaitė z Niemenczyna. Drugą na mecie była Silvija Karavackaitė z Bezdan. Trzecia finiszowała Emilia Mincewicz z Bujwidz. Wśród chłopców zwyciężył reprezentant Bezdan Benjaminas Rulinskas. Drugie i trzecie miejsca zajęli Arnoldas Vobalis i Augustas Tatolis z Niemenczyna.

Następnie na starcie 500 m stanęły dziewczęta 2004-2005 r. ur. Zwyciężyła Danielė Vyzaitė z Rzeszy, zostawiając na drugim miejscu Natalię Ziblavskytė i na trzecim miejscu Karinę Borkowską z Niemenczyna. W grupie chłopców na dystansie 1000 metrów pierwsze miejsce zajął Tomas Juodvalskis z Rzeszy. Drugim na mecie był Dawid Raczyński, trzeci finiszował Tomasz Jancewicz, obaj z Niemenczyna.

Spore emocje wzbudziły zawody w biegach sztafetowych na dystansie 1918 m., poświęconych 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski i Litwy. W rywalizacji 6-osobowych sztafet w grupie dziewcząt zwyciężyli przedstawicielki Gimnazjum im. Giedymina z Niemenczyna, zostawiając za sobą sztafetę dziewcząt z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. W grupie chłopców 1 miejsce wywalczyli przedstawiciele Gimnazjum im. K. Parczewskiego, 2 i 3 miejsca zajęli sportowcy z Gimnazjum im. Giedymina.

Równolegle z biegami na boisku do piłki nożnej i koszykówki szła zacięta walka o miano zwycięzcy. W koszykówce 3×3 zwyciężyli koszykarze gimnazjum im. Giedymina z Niemenczyna, drugie miejsce zajęli przedstawiciele Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, a trzecie koszykarze z Jęczmieniszek.

Na boisku piłki nożnej najlepiej powodziło się przedstawicielom Rudominy. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Gimnazjum „Šilas” z Czarnego Boru, trzecie gospodarze z zespołu „Porto”.

Samorząd Rejonu Wileńskiego dla wszystkich startujących ufundował okolicznościowe medale, zdobywcom 1-3 miejsc – dyplomy, medale i puchary. Nagrody wręczyli specjalista Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyno, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski oraz dyrektor Straży Pożarnej Kęstutis Velikianecas.