Rekordowe zawody Pucharu Litwy na nartorolkach w Niemenczynie

W sobotę w Niemenczynie odbyły się zawody II edycji Pucharu Litwy na nartorolkach stylem dowolnym, które zostały organizowane przez Narciarską asocjację Litwy, starostwo miasta Niemenczyn oraz Szkołą Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego. Do startu zgłosiła się rekordowa ilość zawodników – ponad 130 sportowców z Wilna, Wisagini, Onikszt, Ignaliny, Druskiennik i liczna delegacja z rejonu Wileńskiego.  Zawodnicy rywalizowali na dystansach 1,8 km; 2,4 km; 3 km; 5 km; 10 km ulicami Užupio, Statybininkų ir Vėtrungės. Zawody odbywały się stylem dowolnym drogą eliminacji, gdzie zawodnicy, startujący ze startu wspólnego, po pokonaniu jednego okrążenia 600 m, eliminowali z walki o medale. Walka w takim stylu wywołała zaciekawienie wśród widzów, a także dodała hazardu wśród zawodników. Interesujące zawody nartorolek i wrotków przyciągnęły wiele widzów, wśród których był także wice mer rejonu Wileńskiego Robert Komarowski z rodziną. Sportowcom z Niemenczyna kibicował starosta miasta Mieczysław Borusewicz oraz ich rodzice.

W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, w poszczególnych grupach wiekowych 7-krotnie stając na podium. Pierwsi w grupie Elity wystartowali mężczyźni. Nasz przedstawiciel Nikita Romanow dobrze jechał 6 km i tylko na przedostatnim okrążeniu ustąpił nieco starszym rywalom i finiszował 5.

Najlepiej powodziło się wychowankom Szkoły Sportowej w grupie wiekowej 2002-2003 r. ur. na dystansie 3 km, gdzie całe podium należało do naszych zawodniczek. Najbardziej ostra walka toczyła się o złoty medal między Wiktorią Romanową a Emilią Siawro. Od startu na prowadzenie wyszła Emilia, jednak po pokonaniu 2 okrążeń ustąpiła dla Wiktorii, która prowadziła do mety. Wiktoria wywalczyła pierwsze miejsce i złoty medal. Emilia ozdobiła się srebrnym medalem, a Kamile Jakubauskaite cieszyła się brązowym medalem.

Wśród chłopców 2002-2003 r. ur. na dystansie 3 km Marek Griniuk wywalczył trzecie miejsce, Roland Sumbar finiszował 4., a Daniel Jackiewicz – 6. W grupie wiekowej 2004 r. ur. i młodsze wśród dziewcząt na odcinku 1,8 km Ewelina Dulko zajęła 2 miejsce i ozdobiła się srebrnym medalem. Kamila Stakauskaite finiszowała 8. W grupie chłopców na dystansie 2,4 km najlepiej radził sobie Aleksandr Ławrynowicz, który zajął 6 miejsce. Po raz pierwszy w zawodach startujący Daniel Buchowskij finiszował 7., a najmłodszy zawodnik Witold Bystrycki metę przekroczył na 8 miejscu.

Dobrze na dystansie 4,8 km ze wspólnego startu w grupie chłopców 2000-2001 r. ur. wystąpili Romuald Aleksandrow i Rusłan Pukszto. Romuald po pokonaniu pierwszego okrążenia 600 m jechał piąty. Następne okrążenie Romek pokonał szybciej i był 4. Pokonując kolejne okrążenie Romuald podniósł się do 3 miejsce i zabrakło tylko kilka centymetrów do drugiego miejsca. Romuald Aleksandrow zajął 3 miejsce i zdobył brązowy medal. Rusłan Pukszto finiszował 4., a Albert Kisel – 6.

Przed dwoma tygodniami do grona biatlonistów z Niemenczyna dołączyła Wilnianka Sara Urumowa, która w zawodach na nartorolkach startowała po raz pierwszy. W grupie wiekowej 2000-2001 r. ur. wśród dziewcząt Sara rywalizowała na odcinku 3,6 km. Po pokonaniu 2 okrążeń zawodniczka była 6. Na kolejnych dwóch kręgach Sara wyprzedziła 3 zawodniczki i finiszowała 3, zdobywając pierwszy swój brązowy medal w zawodach na nartorolkach.

Medaliści II edycji Pucharu Litwy na nartorolkach zostali nagrodzeni dyplomami i medalami. Trzeci etap Pucharu Litwy odbędzie się w lipcu w Ucianie.

Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski