Medale narciarzy Rejonu Wileńskiego w Oniksztach

17 lipca w Oniksztach odbyła się 1 edycja Pucharu Litwy w narciarstwie na nartorolkach. Równolegle odbyły się zmagania o puchary miasta Onikszt. W zawodach wystartowało ponad 50 zawodników z Uciany, Wilna, Ignaliny, Onikszt oraz 10 narciarzy Rejonu Wileńskiego.

Narciarze rywalizowali w sprincie na dystansie 800 oraz 1000 m na nartorolkach stylem dowolnym. Najpierw odbyły się eliminacje ze startu rozdzielnego i po 8 najlepszych w każdej grupie wiekowej trafiało do półfinałów.  W grupie najmłodszych, 2009 r. ur. i młodsze, w sprincie na dystansie 800 m rywalizowały Eweta Szidłauskaitie i Amelia Bernatowicz. Eweta dystans pokonała za 1 min. 56 sek., uzyskując 6 wynik, a Amelia 7 z rezultatem 1 min. 57 sek., i obie nasze zawodniczki trafiły do półfinału.

W kategorii wiekowej 2007-2008 mieliśmy 3 naszych przedstawicielek. Miła Sienkiewicz uzyskała najlepszy wynik, pokonując 800 m za 1 min. 43 sek. Milena Bernatowicz miała 3 czas – 1 min. 53 sek., a Gabriela Buchowska dystans pokonała 4 z wynikiem 2 min. 05 sek. Wszystkie nasze dziewczęta od razu otrzymały przepustkę do finału i możliwość powalczyć o medale.

Dominik Nowickas dystans pokonał za 1 min. 50 sek. i odpadł od walki o medale, zajmując 5 miejsce. Następnie na starcie 1000 m stanęła Emilia Mincewicz, Emilia dystans pokonała za 2 min. 18 sek. i uzyskała najlepszy czas. Do półfinału także trafili Daniel Buchowski z wynikiem 2 min. 10 sek. i Ałan Kaszperow – 2 min. 21 sek.

Następnie odbyły się półfinały, w których ze startu wspólnego startowało po 4 narciarzy, dwoje najlepszych trafiało do finałowej czwórki. W najmłodszej kategorii Amelia Bernatowicz i Eweta Szidłauskaitie zajęły odpowiednio 3 i 4 miejsca i nie trafiły do finału. Daniel na dystansie 1000 m w swoim wyścigu był najszybszy i trafił do finałowej czwórki. Niestety, Ałan Kaszperow finiszował 3 i stracił szansę powalczyć o podium.

Następnie odbyły się finałowe wyścigi, decydujące o podziale miejsc na podium. W finale dziewcząt w kategorii M-14 nie do pokonania była Miła Sienkiewicz. Miła od samego startu wyszła na prowadzenie i na dystansie, zwiększając przewagę nad rywalkami zdecydowanie zwyciężyła, zdobywając złoty medal i Puchar Onikszt za 1 miejsce. O wiele emocjonującą była walka o drugie miejsce. Milena Bernatowicz do przedostatniego zawrotu jechała na 3 pozycji, ale wyprzedziła rywalkę i na mecie zajęła 2 miejsce, zdobywając srebrny medal. Gabriela Buchowska finiszowała na 4 miejscu.

Emila Mincewicz startowała na dystansie 1000 m. Emila nie dała żadnych szans rywalce, zwyciężając z 40-metrowa przewagą i zdobywając złoty medal oraz puchar miasta Onikszty. Daniel Buchowski także miał do pokonania 1000 m. Daniel zamieszkał się na starcie i jechał na 4 pozycji, na półmetku już zajmował 3 miejsce i wciąż nie udawało się wyprzedzić rywala. Jednak na ostatniej prostej do mety mocno przyśpieszył i na mecie zajął 2 miejsce, wyprzedzając przedstawiciela Ignaliny o 20 cm. Daniel zdobył srebrny medal i puchar za drugie miejsce.

Zwycięzcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni medalami Narciarskiej Asocjacji Litwy i Pucharami miasta Onikszty, a także otrzymali od dyrektora toru kartingowego bilety na przejażdżkę na gokartach. Sportowcy z zadowoleniem jeździli po trasie sprintu, otrzymując dawkę adrenaliny, jednak nieraz na szybkości „wylatując” z asfaltowej nawierzchni.

2 edycja Pucharu Litwy na nartorolkach odbędzie się 13 sierpnia w Niemenczynie. Narciarze będą rywalizować w duatlonie, składającego się z biegu 1-3 km i jazdy na nartorolkach 2-6 km.

Pozdrawiamy medalistów i życzymy sukcesów 24-25 lipca na Biatlonowym Pucharze Litwy w Niemenczynie.