19 złotych medali dla przedstawicieli Rejonu Wileńskiego na I Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostwach w narciarstwie biegowym w Polsce

21 grudnia w Centrum sportów zimowych „Ptaszkowa” na odbywających się I Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostwach w narciarstwie biegowym odbyły się zawody stylem dowolnym. Narciarze rywalizowali na dystansie od 1 do 3 km z podziałem na kategorie wiekowe.

W drugim dniu mistrzostw przedstawiciele Rejonu Wileńskiego wystąpili jeszcze lepiej, zdobywając 10 złotych medali z 11 możliwych.  Pierwsi na starcie 1 km stanęli 11-latkowie i młodsi narciarze. W grupie chłopców całe podium zajęli narciarze z rejonu stołecznego. Drugi złoty medal zdobył Erwin Górski, pokonując 1 km za 2 min. 52 sek. Maksim Kunczin wywalczył srebrny medal z czasem 3 min. 12 sek., a brązowym został nagrodzony Daniel Siemaszko z wynikiem 3 min. 28 sek. Nika Kunczina zdobyła medal złoty, pokonując dystans za 3 min. 14 sek. Eweta Szidłauskaitie stanęła na drugim schodku podium, pokonując dystans za 3 min. 32 sek. W kategorii juniorka młodsza Miła Sienkiewicz 2 km pokonała za 6 min. 57 sek. i zdobyła drugi złoty medal. Milena Bernatowicz stanęła na drugim schodku podium, a Gabriela Buchowskaja zajęła 3 miejsce. W grupie chłopców swój drugi złoty medal zdobył Łukasz Mincewicz, pokonując dystans za 6 min. 06 sek. Srebro wywalczył Dominik Nowickas.

Kolejno na starcie stanęli narciarze, którzy mieli do pokonania 3 x 1 km. W kategorii juniorka po drugi medal złoty sięgnęła Emilia Mincewicz, na pokonanie 3 km potrzebując 11 min. 39 sek., a srebrny medal wywalczyła Kotryna Kozłowskitie. W kategorii junior 1 miejsce po raz drugi zajął Daniel Buchowski, pokonując 3 km za 8 min. 07 sek. Damian Rynkiewicz podniósł się o jeden schodek podium w górę, zdobywając medal srebrny. W kategorii senior całe podium zajęli przedstawiciele Rejonu Wileńskiego. Radosław Aleksandrow zdobył drugi złoty medal, pokonując dystans 3 km za 7 min. 57 sek., Arnold Lepiochin tym razem zdobył medal brązowy, a Rusłan Małachow podniósł się o jeden schodek i stanął na 2 schodku podium, zdobywając medal srebrny. Natalia Kunczina zdobyła medal brązowy w kategorii seniorka, 3 km pokonując za 12 min.10 sek. Romuald Noreika wywalczył drugi złoty medal w kategorii Masters, pokonując 3 km za 8 min. 56 sek. Srebrny medal zdobył Wieczesław Kunczin, a brązowy wywalczył Marek Wajtonis. Jadwiga Juniewicz w kategorii 50+ nie miała sobie równych, zdobywając drugie złoto i pokonując dystans 2 km za 9 min. 24 sek. Marian Kaczanowski zdobył złoto, zwyciężając na tym samym dystansie z wynikiem 6 min. 07 sek.

Zwycięzcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni medalami, które wręczył członek rady krajowego zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Sebastian Jaworowski. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali pamiątkowe medale, zrobili wspólne zdjęcia. Miłe, wspaniałe rodzinne I Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w narciarstwie biegowym na tym się nie skończyły, organizatorzy przyszykowali ognisko i grillowanie, przy którym było czasu spokojnie poobcować i już planować pakować walizki i sprzęt narciarski na najbliższe Światowe Zimowe Polonijne Igrzyska, które odbędą się w dniach 27 lutego – 4 marca na Wiśle.