Udany start przedstawicieli rejonu Wileńskiego na I edycji Pucharu Litwy na nartorolkach w Oniksztach

11 lipca na kartingowej trasie w Oniksztach odbyły się zawody I edycji Pucharu Litwy w nartorolkach, w których wzięło udział prawie 60 narciarzy z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna, Niemenczyna i Uciany, w tym 13 wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Narciarze rywalizowali w sprincie na dystansach 0,8 i 1 km. W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, zdobywając 3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal.

Najpierw odbyli się zawody kwalifikacyjne w poszczególnych grupach wiekowych ze startu rozdzielnego. Następnie odbyły się 1/4 finału, do którego zakwalifikowali się 11 przedstawicieli Rejonu Wileńskiego. A w półfinale wystartowało po 8 najlepszych zawodników z każdej grupy, w tym 8 przedstawicieli rejonu stołecznego.

W półfinale startując czwórkami ze startu wspólnego po dwoje najlepszych trafiało do finału. Tu mieliśmy tylko jedną stratę – Gabriela Buchowska zajęła 3 miejsce i nie trafiła do finału. W grupie dziewcząt 2008 r. ur. i młodsze Miła Sienkiewicz zajęła 1 miejsce, Milena Bernatowicz po starcie upadła, odnosząc urazy kolan i łokcia, ale pojechała szybko i na mecie była 2 i obie dziewczynki trafiły do finału, uzyskując szansę walczyć o medale. W finałowym wyścigu Miła Sienkiewicz od razu wyszła na prowadzenie sprintu na dystansie 800 m. Milena Bernatowicz pojechała tuż za nią i po pokonaniu 600 m dystansu Miła prowadziła z 20-metrową przewagą przed Mileną, ale na ostrym skręcie upadła, przepuszczając do przodu Milenę Bernatowicz, która zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal i puchar miasta Onikszty. Miła Sienkiewicz szybko wróciła do wyścigu, bardzo mocno pojechała ostatnie 100 metrów i na mecie zajęła 2 miejsce, zdobywając srebrny medal Pucharu Litwy. W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz stoczył ostrą walkę o zwycięstwo z przedstawicielem Wilna i ustąpił 5 metrów na mecie, zdobywając srebrny medal. W grupie wiekowej 2006-2007 r. ur. Emilia Mincewicz startowała na dystansie 1 km. Emilia od samego początku wyszła na prowadzenie i z dużą przewagą zwyciężyła, zdobywając złoty medal i puchar miasta Onikszty. W tej samej grupie wiekowej chłopców na starcie stanęli Daniel Buchowski i Damian Rynkiewicz. Daniel od startu prowadził i zdecydowanie zwyciężył, zdobywając złoty medal i puchar miasta Onikszty. Damian stoczył ostrą walkę o drugie miejsce z przedstawicielem Wilna, ale za 150 m do mety złamał kijek i na mecie był minimalne gorszy, zajmując 3 miejsce. Ałan Kaszperow w grupie wiekowej chłopców 2004-2005 r. ur. finiszował na 2 miejscu, zdobywając srebrny medal i puchar miasta Onikszty.

Zdobywcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni medalami, pucharami i od miejscowego motoklubu 10 minutową jazdę na kartingach.

Zawody w sprincie były zaliczane do generalnej klasyfikacji Pucharu Litwy w narciarstwie. 2 edycja Pucharu Litwy odbędzie się 21 sierpnia w Niemenczynie, narciarze będą rywalizowali na dystansach od 2 do 10 km stylem klasycznym.

Gratulujemy naszym narciarzom i życzymy udanych startów w przyszłości.